- - = = Články | Akce | Fotoreporty | Links = = - -
Legalizovat? Ano!

Legalizace měkkých drog. Horké téma, problém. V posledních letech u nás dochází k zostřování protidrogové represe, ale mnozí jsou s tímto stavem nespokojeni a žádají změnu. Odezva v politických kruzích je ale mizivá.

V roce 1999 vstoupila v platnost novela trestního zákona, podle níž je trestné i držení drog pro vlastní potřebu (v množství větším než malé). Zákon nerozlišuje nebezpečnost a rizikovost jednotlivých psychoaktivních látek. Dealer heroinu je proto souzen podle stejného paragrafu jako gymnazista, který si na chalupě zasadil dvě tři kytky konopí. Tento stav podle mě prostě není v pořádku.

V roce 2001 si nechala vláda vypracovat analýzu dopadu protidrogového zákona. Analýza odhalila to, co předpovídali přední odborníci už v době projednávání novely. Zákon je neúčinný v boji proti organizovanému obchodu s drogami (ten bylo možné stejně dobře potlačovat i podle starého znění trestního zákona), naopak slouží k šikaně mladých uživatelů zejména konopných produktů.

Dlužno podotknout, že na špatné situaci kolem drog se u nás podílí fatální neinformovanost drtivé většiny lidí, kteří vyrostli v době budování socialismu. Nechápou, že nebezpečnost drogy není vůbec úměrná tomu, zda je tato droga legální a společností tolerovaná. Pak by alkohol byl velice bezpečnou látkou. O tom, že tomu tak není, se už asi každý přesvědčil. Alkohol ročně zabíjí desítky tisíc lidí (víc, než všechny ostatní drogy, vyjma tabáku, dohromady!), marihuana nezabila ještě nikoho (pokud se pletu, prosím, opravte mě). Přesto vidíme každý den v médiích reklamy na alkohol, které nepokrytě míří i na mladé. Za pár kytek trávy vás zavřou. Proč tato nerovnováha?

Nežádám prohibici alkoholu. Vedla by ke stejným důsledkům jako prohibice konopí. K černému, státem nekontrolovatelnému černému obchodu. Chci, aby v této zemi panoval rozumný postoj k drogám. Zavíráním kuřáků konopí se počet závislých na heroinu nebo pervitinu nesníží. Spíš naopak. Nebo myslíte, že Švýcarsko a Holandsko jsou plné uživatelů drog, zatímco USA pojem drogy a drogová kriminalita neznají? Co takhle místo represe věnovat čas a prostředky na prevenci?

Marihuana. Drť sušeného květenství a listů rostliny Cannabis Sativa L., účinnou látkou je tetrahydrocannabinol - THC. Pro někoho odreagování, pro jiného zosobněný démon, kterého je nutné za každou cenu zničit. Co je ale na trávě tak špatného?

Prý je to počátek cesty k tvrdým drogám. Jenže vědecky se doposud nepodařilo prokázat ani návykovost THC, ani souvislost kouření trávy s jakýmikoliv jinými drogami. Kdyby tu souvislost existovala, měli bychom v ČR několik stovek tisíc uživatelů tvrdých drog. Podle průzkumů totiž nadpoloviční většina studentů SŠ přiznala zkušenost s nelegálními drogami. Drtivá většina právě s trávou. Konopí není iniciační drogou.

Přání je ale v tomto případě otcem myšlenky. Z hlediska zákona nejbezpečnější cestou získání marihuany je totiž koupě u dealera, protože pěstitel samozřejmě po většinu roku přechovává větší než malé množství drogy (nedokážu si představit kytku, na níž by každý den vyrostlo na jednoho jointa :-). Ale takový dealer mívá většinou i jiné zboží, které chce prodat. Svinstvo, které na rozdíl od trávy zabíjí. Toto je jediná prokázaná souvislost mezi trávou a tvrdými drogami. Souvislost, kterou vyvolal pokrytecký a nesmyslný zákaz drogy, která má jinak velice malá rizika.

Proto si myslím, že současná úprava zákona je naprosto špatná. Dělá ze spousty mladých a priori zločince. Přímo nahání mladé, kteří si “to” chtejí jen zkusit, k pouličním obchodníkům se smrtí. Oddělit mladé lidi od dealerů lze jednoduše - legalizací pěstování a držby konopí pro vlastní spotřebu. A povolení státem regulovaného prodeje (podobně jako Holandsko a jeho coffeshopy).


Proč legalizovat? článek, přinášející argumenty proti legalizaci MJ
Jednička proti drogám - web m.č. Praha 1, věnovaný drogové prevenci
Legalizace marihuany,ano či ne?! fórum o legalizaci. Prosím, připojte se k diskuzi!

- = 16.06.2002, Sine Nomine = -

Infokanál M-Y.CZ
© 2000 R.A., R.D., R.K., P.T. autorské podmínky